پایگاه رسمی اطلاع رسانی طایفه بَزی

به پایگاه اطلاع رسانی طایفه بَزی خوش آمدید

پایگاه رسمی اطلاع رسانی طایفه بَزی

به پایگاه اطلاع رسانی طایفه بَزی خوش آمدید

پایگاه رسمی اطلاع رسانی طایفه بَزی
این سایت فقط جهت آشنایی کاربران گرامی با قوم اصیل سیستانی و طایفه بَزی می باشد

و دارای هیچ وجه دیگری نمی باشد. کپی با ذکر منبع بلامانع است.


از کادر ذیل می توانید در سایت جست و جو کنید.
logo-samandehi
نویسندگان
آخرین نظرات

۳۰ مطلب توسط «عباسعلی بزی» ثبت شده است

با سلام دوستان گرامی

من برادر شما عضو کوچکی از خانواده بزرگ سیستان و بلوچستان هستم لازم دانستم چند کلامی را خودمانی با هم مرور کنیم  

1- طایفه گری تا کی : همه ی ما در یک سرزمین با هم زندگی می کنیم نه بلوچ از سیستانی می ترسد و نه سیستانی از بلوچ ترسی دارد چرا استان ما باید عقب مانده باشد چرا به زندگی به کار و تلاش و کوشش نپردازیم چرا هنوز بزی با سنچولی درگیر است.  نارویی با باج زایی درگیر است ایا وقت ان نشده به خود بیاییم با اراده قوی منطقه را بسازیم ایا فرزندانمان در چند نسل بعد از ما چگونه یاد خواهند کرد ایا خواهند گفت افرادی پرتلاش بودند یا افرادی که با همشهری خود هم نمی ساختند.

2- بلوچ یا سیستانی: برادر فرقی نمی کند وحدت مهم است اینجانب سیستانی هستم اما خانم اینجانب بلوچ است پس این واقعیتی شیرین است که باید بپذیریم که سال هاست با هم رابطه خویشاوندی برقرار کردیم و همچنان ادامه دارد اگر سیستانی ها از بلوچ ها متنفر بودند اینجانب هرگز همسری که یک عمر با او زندگی میکنم را از ان قوم انتخاب نمی کردم و همچنین بلوچ هایی را میبینم که خانم هایشان سیستانی هستند پس این اتحاد و همدلی دو طرفه است.  پس دوستان من گوش به حرف عده ای که در پی اختلاف افکنی بین بلوچ و سیستانی هستند ندهیم یا این افراد بی سوادند ویا مزدور فلان کشور هستند سنی و شیعه فرقی نمی کند خدا شاهده اگر بدانیم  دنیای اسلام چقدر محتاج اتحاد بین شیعه وسنی است.  این همه که شیعه و سنی هر کدام گفت من به کجا رسیدیم باید از امروز از اتحاد اسلامی سخن گفت

3- حمایت دولت: ابتدا به نمایندگان حوزه سیستان و بلوچستان بگوییم محض اینکه چیزی تو مجلس گفته باشید یک صلوات بفرستید که مردمانتان نگویند صحبت بلد نیستید من چند هفته است مذاکرات علنی مجلس شورای اسلامی رو گوش میدم دریغ از یک صحبت.

ما خودمان باید برای منطقه مان دست به کار شویم نگوییم خوشکسالی هست و... ما می توانیم . کافی است اراده قوی داشته باشیم توجه کنیم به فرمایشات مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی صحبتی کلی نیست که یک بنر بزنیم تمام شد رفت اقتصاد مقاومتی یعنی اراده قوی که خاک خشک شده منطقه را با جمع اوری زیست شناسان و اساتید این حوزه به خاک حاصل خیز وهمچنین صنایع کوچک دستو پا کنیم خدا شاهده میشه اگر اراده کنیم اگر تلاش کنیم . موفقیت رایگان به دست نمی اید

4- واما در پایان همه اینها زمانی میسر است که منطقه مان را ایمن کنیم بلوچ ها وسیستانی ها انسان هایی صبور ونجیب هستند اجازه ندهیم چند نفر منافق منطقه مان را نا امن کنند حالا که منطقه نا امن است هیچکس انجا سرمایه گذاری نمی کند میگویند بابا اینا که خودشان را میکشند ما که هیچی دیگه پس منطقه را ایمن کنیم برای کشتن این طایفه وان طایفه سرمایه گذاری نکنیم برای درس خوندن فرزندانمان برای علم برای پیشرفت سرمایه گذاری کنیم.

در پایان از تمامی سیستانی ها و بلوچستانی ها تشکر میکنم که ایستادگی کردید در مقابل افغان ها طالبان و پاکستانی ها ونگذاشتید حتی یک وجب از خاک عزیزمان ایران را هتک کنند شما مرزداران خوبی برای ایران بودید.

۰ نظر ۲۷ دی ۹۵ ، ۰۲:۰۴
عباسعلی بزی

شاعر حسینعلی بزی شاعر معاصر شعر نو.    از جمله از اشعار ایشان می توان به.     هم درد ، یک جرعه انتظار ، آدرس، من و تو ، فقط همین، گل های پژمرده، یار ، جای من کنج اتاقم خالیست ، گلستان ظلم            نام برد.  برای دیگر اشعار و نوشته های ایشان می توانید به سایت شعر نو و نام ایشان را در سایت شعر نو  جست و جو کنید.

۱ نظر ۱۵ آذر ۹۵ ، ۰۰:۰۰
عباسعلی بزی

سیستان یا سکستان نام منطقه ای وسیع است که از جنوب خراسان شروع و به شمال بلوچستان  و از غرب به سمنان و کرمان منتهی می شود و از غرب نیز به افغانستان منتهی می شود که بخشی از آن در معاهدات ننگین تاریخی به افغان ها واگذار شد .  نام سکستان از قوم آریایی سکاها گرفته شده است در شاهنامه ی فردوسی نیز از قوم سیستانی  و دلاوری های رستم  نام آور ایرانی که یک سیستانی بوده زیاد نام برده شده است . از دیگر نام آوران سیستانی می توان به شاعر بزرگ فارسی فرخی سیستانی و مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی و شهید مرتضی مطهری سیستانی و پرفسور سرابندی و پرفسور شیخ نژاد نام برد و نام آوران سیستانی در همین جا ختم نمی‌شود بلکه در همین چند روز پیش نیز از سرزمین سیستان  دلیری همچون شهید خزایی شهید رسانه ملی را داشتیم.

سیستان باد ۱۲۰ روزه

سیستان و خشک شدن دریاچه هامون

سیستان و خشکسالی

سیستان و نبود اشتغال

سیستان و بسته شدن مرز

سیستان و مهاجرت سیستانی ها

سیستان و قربانی شدن بدون گناه توسط تروریست‌ها

سیستان و هزاران ووو وو

مسولین رسیدگی نکنید مرز خالی از سکنه شود اگر کل مرزبانی هم آنجا حضور داشته باشند نمی توانید کنترل کنید 

۰ نظر ۰۷ آذر ۹۵ ، ۲۳:۱۴
عباسعلی بزی
پروفسور «کمال سرابندی» متولد ۱۴ آبان ۱۳۳۵ در زابل و وابسته به طایفه سربندی می باشد که خانواده پدری اش در حال حاضر در شهرکرج زندگی می کنند،وی عضو شورای مشورتی ناسا،استاد مهندسی برق و علوم کامپیوتری و مدیر آزمایشگاه پرتو افشانی دانشگاه میشیگان آمریکا و دریافت کننده جایزه هری راسل ۱۹۹۷میلادی است.
 
او یکی از رهبران و محققین جهان در زمینه اسباب آلات کنترل از راه دور و ماکرویو است.
 
 
پرفسور کمال سرابندی نابغه ای با 18 دکترا,کمال سرابندی کیست,عکس های کمال سرابندی پرفسور نام آور ایرانی آمریکایی,نابغه ترین فرد جهان کمال سرابندی,چهره علمی
 
 
سرابندی یک روش علمی و عملی در فن مهندسی مایکرویو بوجود آورده اند که ظرفیت حوزه مایکرویو رادار را چندین برابر نموده و مورد استفاده قرار گرفته که جزء پیشرفته ترین و دقیق ترین مدلهای ریاضی می باشد و نیز ایشان با استفاده ازسیستمهای جدیدتصویری رادار به تحقیق و تجسس دراطراف کره زمین و فضای سبز اقدام نموده است.پروفسور سرابندی دروس جدیدی را بجای دروس گذشته در دوره دکترا و فوق دکترا بکار گرفته است.
۲ نظر ۲۷ مهر ۹۵ ، ۲۳:۳۸
عباسعلی بزی

طایفه سرابندی از طوایف سیستان است. این طایفه و طایفه شهرکی و برخی طوایف دیگر سیستانی مانند:جر، جهانتیغ، بزی و... تا زمان تیمور گورکان به نام ممسنی یا ممسنی نخعی نامیده می‌شدند. تیموراکثریت جمعیت طوایف شهرکی و سرابندی ممسنی را به لرستان و همدان در غرب ایران و عده‌ای را به سمرقند تبعید کرد، و استفاده از نام ممسنی را برای آنها ممنوع کرد. شهرکی‌ها و سربندی ها (سرابندی‌ها بعدی) در چند موج مهاجرت در زمان شاهرخ فرزند تیمور، در دوره صفویه و آخرین بار به دستور نادرشاه از غرب ایران به سیستان برگشتند. شهرت طوایف سیستانی ممسنی به نخعی و انتساب آنها به مالک اشتر نخعی و شهرک مرزبان پارس از پدیده‌های شگفت است که به روزگار شکست ساسانیان از اعراب مسلمان برمی گردد.

شهرک مرزبان پارس در زمان یزدگرد ساسانی ریاست عشایر پارس را که به کردان پارسی معروف بودند، به عهده داشت.

به گفته مورخین اسلامی شهرک در سواحل خلیج فارس به مقابله بامسلمانان شتافت و پس از نبردی بزرگ همراه با بسیاری از جنگجویان طوایف کردان (لران) پارسی کشته شد. روایات شفاهی قدیمی ممسنی‌های سیستانی بیانگر این است که شهرک پهلوانی بی همتا بود در نبردی تن به تن از امام علی شکست خورد و به وی گروید و مسلمان شد. شهرک به دلیل استفاده از نشان اژدها که نماد خاندان رستم بود به شاه اژدها یا مالک اژدر معروف بود. پس از مرگ یزدگرد ساسانی، شماری از جنگجویان ممسنی به عراق و عربستان رفتند و در سپاه امام علی خدمت می‌کردند و پس از شهادت امام حسین به لشکر مختار و ابراهیم فرزند مالک اشتر نخعی پیوستند. شگفتا که نام و لقب مالک اشتر نخعی همانند مالک اژدر لقب شهرک بود و عنوان پارتی نخرر که بین ممسنی‌ها به کار می‌رفت با نام قبیله نخع شباهت داشت. و از همان زمان بین ممسنی‌ها و نخعی‌ها هوادار امام علی پیوندهای قومی ایجاد شده است. انتساب طوایف ممسنی‌ها سیستانی به مالک اشتر نخعی و شهرک زرتشتی ملقب به مالک اژدر (شاه اژدها) باعث سردرگمی نسب شناسان این طوایف و مورخین محلی سیستانی شده است. ممسنی‌های استان فارس خود را از تبار رستم زابلی جهان پهلوان ایران می دانند.

ممسنی‌ها از بازماندگان اتحادیه پارتی سکایی حاکم بر سیستان بوده‌اندکه در نخستین سال‌های به قدرت رسیدن پارتیان (اشکانیان) به استان فارس رفته‌اند. آتشکده پارتی نوراباد ممسنی معروف به میل اژدها یادگار سکونت خاندان سورن در ممسنی واقع در پارس باستان می‌باشد.سورنا -سردار معروف اشکانی که ریاست خاندان سورن را به‌عهده داشت- علاوه بر فرمانروایی در سیستان، در بخشی از استان فارس که به نام شهرستان ممسنی معروف است املاکی داشت. سورنا به‌دلیل محبوبیت در ایران به دستور ارد اشکانی در کمین‌گاهی در ممسنی فارس کشته شد. شهرستان رستم ممسنی و بخش سورنای آن یادمانهای سورن هادر ممسنی است. شهرک خود از تبار سورن رستم بوده است. از دوران پیش از اسلام تا زمان زندیه بین طوایف ممسنی سیستانی و بلوچ و لر در استان فارس ارتباط وجود داشته است و حکومت قاجار به تحریک استعمارگران اقدامات بسیاری برای سرکوب طوایف ممسنی در فارس و سیستان بلوچستان بعمل آورد.

سرداران سرابندی و شهرکی در زمان حکومت ملوک کیانی سیستان، چندین قرن فرماندهی سپاهیان سیستانی را به‌عهده داشتند، و با کمک طوایف بلوچ و براهویی ممسنی دفاع از مرزهای شرقی سرزمین ایران مدیون جانفشانی‌های آنان بوده است.

تبار شناسی خاندان سرداران سرابندی

 • رستم جهان پهلوان ایران زمین
 • سورن پهلو سیستانی
 • شهرک ممسنی، مالک اژدر (شاه اژدها) مرزبان فارس در اواخر ساسانیان در سال ۲۸ ق ۶۴۹ میلادی در نبرد با مسلمانان در سواحل خلیج فارس کشته شد.
 • اسپهبد گودرز ممسنی از زرتشتیان ممسنی نیای سرداران سرابندی
 • امیر مجد الدین سربندی قرن ۸ ش
 • امیرعلی سربندی قرن ۸ ش
 • سردار محمدحسن خان ممسنی صاحب علم اژدها پیکر دوره صفوی
 • امیر قنبرخان سربندی ممسنی اواخر صفوی و دوره نادرشاه افشار
 • امیر کوچک خان سربندی
 • امیر رستم خان سربندی
 • امیر غلام شاه خان
 • سردار محمدرضاخان اول دوره زندیه و اوایل قاجار
 • سردار امیرخان دوره قاجار
 • سردار محمدرضاخان دوم حاکم سیستان معاصر محمدشاه و ناصرالدین شاه
 • سردار لطفعلی خان فرزند محمدرضاخان
 • سردار علی خان خان حسام الملک حاکم سیستان(۱۸۵۱ تا ۱۸۶۸)، وی پرچم ایران را بر فراز مقر سرابندی‌ها در سکوهه برافراشت.
 • سردار تاج محمدخان سرابندی حاکم سیستان۱۸۵۸ تا ۱۸۶۷ م (حکومت سرابندی در سیستان با دسیسه انگلیس و خاندان علم بوسیله ناصرالدین شاه منقرض شد)
 • سردار پردل خان اواخر قاجار
 • سردار محمدرضاخان سرابندی وفات ۱۳۶۵شمسی نامدار ترین فرد معاصر سیستان
 • سردار ابراهیم خان پردلی نماینده سیستان در مجلس شورای ملی، آخرین چهره نامدار سیستان وفات ۱۳۸۷ ش
۱ نظر ۲۷ مهر ۹۵ ، ۲۳:۳۷
عباسعلی بزی
۰ نظر ۰۸ مهر ۹۵ ، ۲۲:۴۲
عباسعلی بزی

سیستانی ها جوان ترین جمعیت کشور

رئیس سازمان تامین اجتماعی گفت: پیرترین استان با 11 درصد گیلان است و جوان‌ترین استان سیستان و بلوچستان با 4.9 درصد است.

   رئیس مرکز آمار ایران : وی با اشاره به اینکه جمعیت کشور به سمت میانسالی در حرکت است، گیلان را پیرترین استان به لحاظ افراد بالای ۶۵ سال اعلام کرد و سیستان و بلوچستان را جوانترین استان کشور دانست.

دانلودخبر رادیو پیام - 6مهر95 ساعت10

حال این استان با این همه جوان جویای کار رئیس جمهور محترم : منطقه ازاد تجاری چه شد - استاندار محترم : علوفه یارانه ای چه شد- وزیر کشور محترم سوخت یارانه ای چه شد ووو

۲ نظر ۰۶ مهر ۹۵ ، ۲۲:۲۲
عباسعلی بزی
۰ نظر ۲۹ شهریور ۹۵ ، ۲۳:۴۶
عباسعلی بزی
۱ نظر ۲۰ شهریور ۹۵ ، ۰۲:۳۱
عباسعلی بزی
۰ نظر ۲۰ شهریور ۹۵ ، ۰۲:۱۷
عباسعلی بزی